سؤالاتی در مورد زندگی در انگلستان

نوشته شده در موضوع خرید اینترنتی آموزش آشپزی در 05 مه 2016


خوب بالاخره پستی که قولش رو داده بودم نوبتش شد. از ابتدای وبلاگ نویسی من تا به الان که حدود سه سال و نیم می گذره دوستان بسیار زیادی از من در مورد زندگی و تحصیل در انگلستان سؤال پرسیده بودن منم تا جایی که می تونستم و اطلاعات داشتم به سؤالاتشون جواب می دادم اما دیگه این نوع سؤالات خیلی زیاد شدن و بهتر دیدم به جای تک تک جواب دادن این پست رو بنویسم و هرچه اطلاعات دارم اینجا بذارم برای همه.

اول می خواستم بگردم توی اینترنت و برای هر مطلبی لینک بدم اما بعد دیدم چه کاریه؟ اگر بنا به سرچ باشه هر کسی خودش می تونه سرچ کنه حتی بهتر از من چون با کلمات کلیدی مد نظر خودش بهتر می تونه به جواب سؤالاتش برسه بنا بر این تصمیم گرفتم توی این پست فقط تجربیات خودم رو از زندگی در این کشور بگم یعنی اون چیزهایی که با چشم دیدم حس کردم برداشت کردم و چیزهایی که از سه سال و نیم زندگی در اینجا یاد گرفتم.

خوب سؤالات زیاد بودن من اینجا دسته بندی می کنم و یکی یکی جواب می دم:

چه چیزهایی برای زندگی با خودمون به انگلستان بیاریم و چه چیزهایی نیاریم؟

سؤال خوبیه خودم هم وقتی می خواستم بیام سردرگم بودم و اگه اون موقع اطلاعات الان رو داشتم یه چیزهایی رو بیخودی با خودم نمی آوردم و سعی می کردم به جاشون یه چیزهای دیگه رو بیارم.

اینجا لباس و کیف و کفش گرونه به عنوان مثال یک کیف معمولی زنانه اینجا از 30 پوند شروع می شه اگر پوند رو در حال حاضر 5000 تومن در نظر بگیریم ( حالا یکمی کمتره ولی روندش کردم ) می شه 150000 تومن برای یک کیف کاملاً معمولی در حالی که همین دو ماه پیش که ایران بودم و قیمت می گرفتم می دیدم با نصف این مقدار در ایران کیف هایی به مراتب قشنگ تر می شه پیدا کرد قضیه برای لباس و کفش هم همینه البته اینجا فروشگاه های ارزون قیمتی مثل Primark هم هست که قیمت هاش خیلی پایینه و توی یکسری تالارهای گفتگو دیدم که بعضی ها با چه آب و تابی از لباس های این فروشگاه و قیمت هاش می گن در حالی که هیچ ارزونی ای بی حکمت نیست ما هم اوایل که اومده بودیم گولش رو خوردیم و یک شلوار جین برای همسر ازش خریدیم به قیمت 10 پوند! خوشحال هم بودیم اما هنوز به یک ماه نکشید که شلوار پاره شد! یعنی حتی به یک بار شستن هم نکشید خوبیش اینه که اینجا هر چیزی رو که می خرید تا یک مدتی می تونید ببرید با ارائه رسید خرید بهشون پس بدید ما هم شلوار رو با رسیدش بردیم و اونا ازمون پس گرفتن دیگه هم به دامشون نیفتادیم البته برای خرید یک خورده ریزه هایی مثل جوراب و حوله و دستکش و … خوبه اما روی چنین فروشگاه هایی برای خریدهای اصلی حساب نکنید.

لباس زیر هم زنونه هم مردونه اینجا گرونه و حداقل دو سه برابر ایرانه جنس هاشون هم لزوماً بهتر نیست پس اینا رو هم با خودتون بیارید که نه جایی توی چمدون می گیره نه وزن خاصی داره عوضش کلی به نفعتون می شه. 

لباس گرم و پالتو و کاپشن رو هم از همون ایران بخرید که اینجا گرون تره کلاً اگر دنبال تنوع رنگ و جنس هستید و قیمت ها هم براتون مهم هستن از همون ایران و مغازه های آشنای خودتون بخرید چون اینجا زیاد تنوعی نمی بینید اگر هم باشه مربوط به برندهای معروفه که قیمت های نجومی دارن همین هفته پیش رفته بودم به فروشگاه بربری که یکی از برندهای معروفه و از دیدن قیمت ها سرم سوت کشید مثلاً یک تی شرت نخی و ساده اش 700 پوند ( معادل 3/5 میلیون ) قیمت داشت! یا مثلاً یک پالتو رو می داد 1600 پوند که می شه 8 میلیون تومن! شما که نمی خواید از چنین جاهایی خرید کنید می خواید؟! البته مسلماً توی فروشگاه های معمولی قیمت های پایین تر هم هست اما همونطور که گفتم تنوع زیادی اینجا نیست برای همین من خودم بیشتر خریدهام رو از ایران کردم جنس لباس ها تقریباً یکیه اما قیمت ایران پایین تره تنوعش هم بیشتره فقط بدی ایران اینه که اگه چیزی که خریدید خراب شد پس نمی گیرن اما اینجا اگه خراب بشه تا یک مدتی وقت دارید ببرید با رسیدش بهشون پس بدید اینم البته موضوع کمی نیست.

راستی اگر حجاب دارید روسری و شال به تعدادی که نیاز دارید بیارید و همینطور دستکش و کلاه گرم مردونه و دستکش و کلاه و شال گردن زنونه در ایران هم ارزون ترن هم متنوع تر.

خوب از بحث لباس که بگذریم می رسیم به وسایل خونه، بعضی ها وسایل خونه شون رو بار می زنن و میارن! من از قیمت پست اطلاع ندارم ولی مسلماً با توجه به وزن خیلی زیاد وسایل، پول پست خیلی زیاد می شه چه کاریه خوب؟ چرا آدم از همینجا نخره؟ اتفاقاً اینجا قیمت وسایل خونه مخصوصاً وسایل برقی به نسبت سطح درآمد مردم بالا نیست فقط یک تجربه ای که دارم اینه که من دو بار از اینجا پلوپز خریدم اما ته دیگش خوب نمی شه!! شاید خنده دار باشه اما چون یکی دو جای دیگه هم دیدم این رو گفته بودن منم می گم اگر پلوپز خوبی در ایران دارید اون رو بیارید که حالش رو ببرید! اصلاً بذارید یکسری چیزهای کوچیک و ضروری رو که باید بیارید لیست کنم:

1_ قاشق و چنگال و چاقو و دو سه تا دونه بشقاب سبک برای روزهای اولتون بیارید چون به محض اینکه برسید خونه باید غذا بخورید و وقت نیست که همون روز با خستگی برید فروشگاه برای خرید این خورده ریزها.

2_ چای صاف کن توری به شکلی که در ایران هست اینجا ندیدم در عوض اینجا فلزی و گرده اگه مدل توریش رو دوست دارید از ایران بیارید.

3_ اون ظرف های آبکش مانند و کوچیک داخل سینک ظرفشویی که خرده غذاها توش جمع می شه اینجا اصلاً نیست.

4_ جاصابونی هم فراموش نشه که اینجا تنوع نداره و ارزون هم نیست.

5_ قوری هم اینجا متأسفانه تنوع نداره و گرون هم هست ارزون ترین قوری که دیدم یک چیز سفید بی ریخت و بدون هیچ طرحی بود که 6 پوند قیمتش بود اما در ایران خیلی طرح های زیبا رو می شه با قیمت های کمتر پیدا کرد من خودم اینجا تا مدت ها دنبال یک قوری خوشگل می گشتم آخرش هم پیدا نکردم و یه دونه ساده رو از فروشگاه House of Fraser با یک آفر نصف قیمت خریدم 8 پوند و خیلی هم برام عجیب بود که الان این چی داره که قیمت اصلیش باید باشه 16 پوند؟! کلاً اینجا ظروف چینی یک مقدار گرون هستن اما وسایل برقی نه.

6_ گوشتکوب هم بیارید! اینجا هم هست ولی زیاد نیست و باید بگردید.

7_ نمکدون سبک و دم دستی

8_ اگر دوست دارید سفره داشته باشید از ایران بیارید اینطور چیزها مال ما ایرانی هاست و اینجا به سختی پیدا می شه.

9_ دم کنی و پیش بند و دستکش مخصوص فر اینجا به نسبت ایران خیلی گرون هستن.

10_ بالش و لحاف های اینجا افتضاحن بالش ها که اغلب خیلی نازکن و انگار هیچی زیر سرت نیست لحاف هاشون هم با اینکه خوب گرم هستن اما بعد از مدتی پنبه داخلش تیکه تیکه می شه و باید دوباره بخری پتو مثل پتوی گلبافت ایران اینجا کمه و گرون اما از طرفی هم اینا چیزایی نیستن که بشه گذاشت توی چمدون و آورد هزینه پست هم زیاد می شه فقط گفتم که بدونید اینجا چطوریه البته می شه حداقل یکی دو تا پتوی سفری سبک رو گذاشت توی چمدون و آورد همینطور روکش بالش.

11_ ساعت کوچیک کنار تخت

12_ دمپایی برای توی حموم و روی فرش اینجا گرونه

13_ حوله دستی و حموم و لیف

14_ چتر خوب و محکم که در برابر بادهای شدید مقاوم باشه.

15_ مقداری داروی دم دستی مثل داروهای سرماخوردگی و یا داروهایی که در حال حاضر مشغول مصرف اونا هستید اگر می تونید نسخه پزشکتون رو هم بیارید تا اینجا در صورت لزوم به پزشک جدیدتون نشون بدید.

16_ کیف پول و کمربند و کلاه آفتابی و عینک 

17_ وسایل جلوگیری از بارداری هم اینجا گرونن! اگر خانمی کیست تخمدان داره و در حال مصرف قرص های ال دی یا اچ دی هست حتماً اینا رو به تعداد زیاد و برای مصرف چند ماهش با خودش بیاره مخصوصاً اگر بدنش به همون نوع دارو عادت کرده و جواب می ده اینجا چنین قرصی وجود نداره و برای این بیماری باید برید دکتر که بعد از اسکن و معاینه و کلی وقت تلف شدن فقط یکی دو بسته از یک نوع قرص دیگه بهتون می دن و بعد از تموم شدنش هر بار باز باید برید دکتر که کلی دردسر داره به نظرم هر کسی همون داروی خودش رو برای یک مدتی با خودش بیاره بهتره تا اینجا معطل این مراحل نشه.

18_  گذشته از این خورده ریزها چیزهایی مثل کپی از تمام مدارک و چند تا عکس پاسپورتی هم لازمه اینجا برای 4 تا دونه عکس پاسپورتی باید 7 پوند بدید ( دستگاه هایی که خودتون می تونید از خودتون عکس بگیرید 5 پوندی هستن ) اما هیچ کدوم کیفیت جالبی ندارن و به نسبت ایران گرون هستن عکس چیزیه که اینجا اون اوایل خیلی لازمتون می شه.

درضمن بهتره از تمام مدارکتون و ترجمه هاشون اسکن بگیرید و اونا رو توی یک فایل روی لپ تاپتون ذخیره کنید و بیارید من خودم علاوه بر این ها تمام آلبوم های خانوادگیمون رو اسکن کردم و الان هروقت دلم تنگ می شه همه عکس ها رو با خودم همراه دارم و می بینم.

19_ بدلی جات هم گرون هستن اگر مثل من عاشق اینطور چیزا هستید با خودتون بیارید البته در سفر اخیرم به ایران متوجه شدم در ایران هم به نسبت گذشته اینطور چیزا خیلی گرون شدن و شاید به صرفه نباشه که آدم چمدونش رو با این چیزا سنگین کنه.

20_ لوازم آرایشی هم اگر برندهای معروف و اصل رو می خواید بیاید اینجا خرید کنید اما اگر معمولاً از مارک های ارزون و ناشناخته خرید می کنید از همون ایران بخرید که اینا هم اینجا گرون هستن ( نظر من اینه که با سلامتی پوستتون بازی نکنید و کلاً لوازم آرایش اصل رو از اینجا بخرید حتی اگر گرون باشن این خیلی بهتر از اینه که پول به لوازم تقلبی و ارزون بدید و سلامتی تون به خطر بندازید )  ولی یک چیزایی مثل لاک و موچین و قیچی کوچولو و کیف لوازم آرایش و ناخن گیر و … رو از ایران بخرید که اینطور چیزا ایران ارزون تر هستن.

21_ خورده ریزهایی مثل کش مو و گل سر و گیره و … رو حتماً از ایران بخرید که اینجا از قیمت ها تعجب می کنید.

22_ در مورد آقایون کلاه گرم زمستونی و شال گردن و دستکش و کمربند و کیف پول و همونطور که در بالا گفتم پیرهن مردونه و لباس زیر و جوراب از ایران بیارید، از قیمت های جدید کت و شلوار در ایران اطلاعی ندارم اما اینجا معمولاً یک دست کت و شلوار معمولی رو بالای 200 پوند در نظر بگیرید، زیر 200 پوند هم دیدم که حتی توی نگاه هم خوش دوخت و جنس خوب به نظر نمی اومد ( فراموش نکنید که 200 پوند می شه یک میلیون تومن اونم برای یک دست کت و شلواری که خوشگل هم نیست، ایران ارزون تره مگه نه؟ ).

23_ لباس شب و کیف و کفش مجلسی برای خانم ها هم در ایران ارزون تره و مدل ها هم متنوع ترن پولتون رو بیخودی اینجا هدر ندید.

مواد غذایی و وسایل خونه رو از کجا بخریم؟

در انگلستان فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای هستن که مواد غذایی و حتی بعضی لوازم خونه رو با قیمت های مناسبی عرضه می کنن از جمله اونا فروشگاه های زیر هستن، روی این اسم ها می تونید کلیک کنید و وارد وبسایت هاشون بشید و هر چیزی که توی ذهن دارید توی وبسایتشون سرچ کنید و قیمت ها رو ببینید:

 tesco

Aldi

sainsburys

morrisons 

Asda

نکته مهم اینه که توی تمام این فروشگاه ها محصولاتی که تولید خودشون هستن با قیمت هایی خیلی کمتر از بقیه محصولات عرضه می شن و کیفیتشون هم اغلب با مشابه گرون ترشون فرقی نداره فقط بسته بندی شون رنگ و لعاب محصولات گرون تر رو ندارن به عبارت دیگه از سر و ته هزینه های جانبی تولید زدن تا بتونن یک محصول رو با کیفیت قابل قبول ولی قیمت پایین به دست مشتری برسونن.

 نکته دیگه اینه که باید مدتی وقت بذارید و قیمت این فروشگاه ها رو با هم مقایسه کنید چون یک چیزی که یک جا گرونه توی فروشگاه دیگه همون ارزون تر هم پیدا می شه، میوه هم اغلب توی این فروشگاه ها گرون هستن مثلاً موریسون یک بسته کوچیک توت فرنگی رو می ده 2 پوند در حالی که از بازار میوه مخصوصاً شنبه بازارها می شه انواع میوه رو با قیمت هایی بهتر پیدا کرد، باید بدونید چی رو از کجا بخرید ما خودمون مدتی رو بعد از ورودمون وقت گذاشتیم تا تونستیم قیمت همه چیز رو توی فروشگاه های مختلف با هم مقایسه کنیم و به راه و چاه خرید در این کشور آشنا بشیم.

بعضی از چیزهایی که ما ایرانی ها برای پخت غذا استفاده می کنیم توی این فروشگاه ها معمولاً پیدا نمی شه چیزهایی مثل سبزی سرخ کرده برای قورمه سبزی یا آش، رب گوجه فرنگی به اون شکلی که در ایران هست، خرمای خوب، شیرینی ایرانی، انواع ترشی هایی که مورد علاقه ما ایرانی هاست، خیارشور با طعمی که ما عادت داریم، رشته آش، چای های ایرانی و … که برای خرید اینطور چیزها یا باید سوپر مارکت های ایرانی شهرتون رو پیدا کنید یا باید برید از فروشگاه های هندی و پاکستانی خرید کنید که تاحدودی مواد غذایی شون شبیه ماست البته اونجا هم همه این چیزها پیدا نمی شه بهترین گزینه همون فروشگاه های ایرانی هستن بنابراین موقع اومدن چمدون خودتون رو با چنین چیزهایی سنگین نکنید زیاد دیدم که کسی که میاد خانواده اش سبزی سرخ شده و اینطور چیزا رو به مقدار زیاد همراهش می کنن تا جایی که اضافه بار پیدا می کنه و براش دردسر می شه، برام هم خیلی عجیبه چون اینا چیزاییه که اینجا هم به هر حال پیدا می شه خدا خیر بده به محصولت یک و یک و ماهان و … که به انگلیس هم صادرات دارن و خیلی از این چیزایی که گفتم رو به صورت کنسروی تولید می کنن و به اینجا می فرستن چه کاریه که آدم بیخودی بارش رو برای سبزی و ترشی و … سنگین کنه؟! بعدم مگه یک روز و دو روزه؟! گیریم که کسی اینا رو از ایران با خودش آورد به هر حال سر یکی دو ماه تموم می شه و باید برای بعدش فکری بکنه حالا اگر کسی به شهری که می خواد برای زندگی به اونجا بره آشنا نیست می تونه یکمی از این مواد غذایی رو برای استفاده روزهای اولش بیاره تا کم کم شهر و فروشگاه ها رو بشناسه و بقیه چمدون رو اختصاص بده به چیزایی که واقعاً اینجا بهش نیاز پیدا می کنه البته به نظر من همین هم لازم نیست چون روزهای اول وقت آدم فقط صرف خونه پیدا کردن و وسیله خریدن و چیدن وسایل و باز کردن چمدونا می شه و وقتی برای آشپزی عملاً وجود نداره و باید تا چند روز غذای بیرون رو خورد توی این چند روز و رفت و آمد به فروشگاه ها هم کم کم می شه شهر رو شناخت و اینطور رو چیزا رو همونجا خرید و نیازی به آوردنشون نیست من دفعه پیش که ایران بودم چون خریدهای اصلی رو هم انجام داده بودم ولی چمدونم باز هم چند کیلو جا داشت اون چند کیلوی اضافه رو اختصاص دادم به چیزهایی که اینجا واقعاً نیست یا گرونه مثل لواشک مامان پز! کشک ایرانی، عناب نرم و تازه، قره قروت! یه خورده ادویه خونگی و لیمو عمانی خورد شده، اینا رو هم چون خرید لباس و کفش رو انجام داده بودم و بازم جای اضافی داشتم آوردم اگر جا نداشتم اصلاً نمی آوردم جالبه که فقط دو ماه از سفر ایرانمون می گذره و بیشتر این خوراکی هایی که آوردیم تموم شدن!

در مورد وسایل خونه، همین فروشگاه هایی که معرفی کردم بعضی لوازم برقی و وسایل آشپزخونه رو دارن و وقیمت هاشونم نسبتاً مناسبه، فروشگاه بین المللی و زنجیره ای آیکیا هم جای خوبی برای خرید لوازم آشپزخونه و اتاق خواب و غیره است که توی اکثر شهرها شعبه داره، در آیکیا به دلیل اینکه اجناس ساده تر هستن و از طرفی مبلمان و کتابخونه و این قبیل چیزها رو مشتری خودش باید سر هم کنه قیمت اجناس پایین تر از فروشگاه های لوکسه و در یک کلام برای خانواده ها مخصوصاً بچه دارها جای مناسبی برای خریده.

هزینه ماهیانه زندگی برای دو نفر در انگلیس چقدر می شه؟ 

این سؤالیه که بارها و بارها از من پرسیدن. خوب ببینید این سؤال خیلی کلیه چون هر کسی روش زندگی خودش رو داره، یکی اهل حساب و کتابه یکی بدون توجه به آخر ماه خیلی اهل ریخت و پاشه و کاری نداره باید چی رو از کجا و کی بخره، به شهر هم بستگی داره مسلماً هزینه زندگی در شهر بزرگی مثل لندن با شهرهای خیلی کوچیک فرق داره، اجاره خونه ها خیلی متفاوته اینکه در کجای شهر خونه بگیرید و خونه چند خوابه باشه، چه امکاناتی داشته باشه، پارکینگ داشته باشه یا نه، فرنیشد باشه یا نه، پرداخت بهای انرژیش با شما باشه یا با صاحبخونه و … اجاره ها کلی بالا و پایین می شه بنابراین باید اول ببینید چطور خونه ای رو می خواید بگیرید؟ می خواید ماشین داشته باشید یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید یا اصلاً دوچرخه رو ترجیح می دید؟ از چه فروشگاه هایی می خواید خرید هفتگی خونه رو انجام بدید؟ و … اینه که هزینه زندگی هر کسی با دیگری متفاوته.

اگر بخوام خیلی کلی بگم می شه گفت کرایه یک خونه کوچیک یک خوابه در شهرهایی غیر از لندن بسته به نوع خونه و اینکه کجای شهر باشه بین 500 تا 700 پوند می شه ( پایین تر و بالاتر از این هم پیدا می شه ). هزینه خورد و خوراک یک نفر هم ماهی بین 150 تا 200 پوند، هزینه اتوبوس و مترو هم بسته به شرکتش فرق می کنه به طور متوسط ماهی 60_50 پوند، صورتحساب آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت هم هست که البته در بعضی خونه ها پرداخت بهای انرژی با صاحبخونه است که اصطلاحاً به اینطور خونه ها اینکلود گفته می شه. خرید کفش و لباس هم بستگی به سیاست های خرید هر شخص داره و نمی شه براش حدی تعیین کرد. هزینه تفریحات مثل سینما و رستوران و کافی شاپ و بار و سفر و … جداست و اونم بستگی به هر فرد داره، حالا با توجه به شخصیت و سبک زندگی خودتون حساب کنید ببینید ماهیانه حدوداً چقدر خرجتون می شه!

جان کلام اینه که برخلاف تصور رایج نباید زیاد نگران هزینه خورد و خوراک بود اونچه که مهمه اینه که بخش بزرگی از درآمدتون رو باید صرف اجاره خونه، پرداخت صورتحساب آب و برق و گاز و اینترنت، حمل و نقل ( حتی اتوبوس و مترو هم به نسبت ایران گرون محسوب می شن ) بکنید یادتون باشه بهای انرژی مصرفی در اروپا بالاست و اینجا نمی تونید توی زمستون تمام خونه رو مثل ایران گرم کنید باید خیلی خیلی توی مصرفتون دقت کنید وگرنه آخر ماه یک صورتحساب بزرگ براتون میاد که شاید از کرایه خونه تون هم بیشتر باشه! راستی مالیات هم هست.

هزینه خدمات پزشکی در انگلیس چقدره؟

شما اگر در NHS یا سیستم درمانی دولتی انگلیس رجیستر کرده باشید و پرونده داشته باشید خدمات پزشکی براتون رایگانه. نیازی نیست برای دیدن پزشک عمومی یا متخصص ویزیت پرداخت کنید، انجام کلیه آزمایشات پزشکی و سونوگرافی و غیره همه رایگانه،  البته دندون پزشکی و چشم پزشکی رایگان نیست ( چشم رو مطمئن نیستم ) و همینطور دارو که اینا هم برای گروه های خاصی باز هم رایگانه.

شما وقتی وارد انگلیس می شید باید با پاسپورتتون به نزدیک ترین کلینیک یا بیمارستان تحت NHS  برید و پرونده تشکیل بدید بعد از اون هروقت نیاز به دیدن دکتر داشته باشید باید وقت قبلی بگیرید که معمولاً برای همون روز  بهتون وقت نمی دن اگر موردتون اورژانسی باشه باید 8 صبح بهشون زنگ بزنید تا یک وقت اورژانسی بین مریض های اون روزشون بهتون بدن.

شما نمی تونید همون اول درخواست دیدار با یک پزشک متخصص رو داشته باشید یعنی برخلاف ایران حق انتخاب با شما نیست، اینجا اول باید یک GP  یا پزشک عمومی شما رو ویزیت کنه و اگر GP تشخیص داد که یک متخصص باید شما رو ویزیت کنه خودش براتون از پزشک مورد نظر وقت می گیره که در اغلب موارد کار به اینجا نمی رسه و خودش براتون دارو می نویسه یا مشاوره می ده، بنابر این برای دیدن یک پزشک متخصص باید از هفت خان رستم رد بشین! و به صلاحتونه اون وقتی که به سختی به دست آوردید رو به هیچ عنوان از دست ندید، درضمن برخلاف ایران اینجا به شدت روی وقت شناسی تأکید می شه سعی کنید سر همون ساعتی که به شما وقت دادن توی مطب یا کلینیک حاضر باشید، من یک بار 7 دقیقه تأخیر داشتم و دکتر این رو به من تذکر داد و حتی به خاطرش اجازه نداد در مورد مطلب دومم باهاش حرف بزنم و گفت چون 7 دقیقه تأخیر داشتی باید بری دوباره وقت بگیری و من نمی تونم از وقت مریض بعدی برای شما استفاده کنم! دقت کنید 7 دقیقه رو با ساعتش تایم گرفته بود! البته خودشون معمولاً با چند دقیقه تأخیر گاهی تا نیم ساعت تأخیر اسمتون رو صدا می زنن و این شاید با توجه به اون حجم مریض در طول روز عادی باشه.

هزینه زایمان در انگلیس چقدره؟ و کلاً در طول بارداری و روزهای بعد از زایمان چه اقداماتی باید انجام داد؟

 کلاً به محض باردار شدن تا یک سال بعد از تولد بچه یعنی در طول این یک سال و نه ماه تمام هزینه های درمانی و دارویی به هر شکل هم برای مادر و هم برای بچه بعد از تولدش رایگانه، زایمان و بستری شدن در بیمارستان هم رایگانه.

یک خانم به محض اینکه باردار می شه براش پرونده مخصوص تشکیل می دن و یک دکتر عمومی و یک میدوایف یا ماما براش تعیین می کنن و باید ماه به ماه به میدوایفش مراجعه کنه ماه آخر که حرکت براش سخت می شه میدوایف خودش شخصاً به خونه شخص می ره، در طول این 9 ماه مادر باید دو بار یا در صورت لزوم بیشتر سونوگرافی انجام بده، آزمایش خون و ادرار و کلاً تمام مراقبت های پزشکی همه زیر نظر ماما انجام می شه و تا زمانی که مشکل خاصی در جواب آزمایشات نباشه نیازی به مراجعه به دکتر نیست ولی اگر ماما تشخیص داد که یک مورد غیر طبیعی در جواب آزمایشات هست یا توی معاینات خودش مورد مشکوکی رو در مادر یا جنین مشاهده کرد به دکتر عمومی ارجاع می ده و اگر مورد حادتر بود دکتر عمومی به دکتر متخصص ارجاع می ده.

من تجربه بارداری و زایمان رو در این کشور داشتم و باید بگم خدا رو هزار مرتبه شکر می کنم به خاطر اینکه شانس این رو داشتم که دوره مهم بارداری و زایمان رو در این کشور باشم و از خدمات عالی شون استفاده کنم، دو شب هم بیمارستان بودم و برخورد دکتر و پرستارها به قدری با من عالی و سرشار از محبت بود که دلم نمی خواست مرخصم کنن! 

برای زایمان طبیعی یک شب و برای سزارین دو شب یا اگر نیاز بود بیشتر مادر و بچه رو توی بیمارستان نگه می دارن و در این مدت همه جوره بهشون رسیدگی می شه، زایمان من طبیعی بود اما به دلیلی دو شب من و بچه رو نگه داشتن.

مادر حق انتخاب نوع زایمان رو نداره و اینجا اصل بر زایمان طبیعی هست یعنی اگر مادر و جنین هر دو سالم باشن و مادر بتونه طبیعی زایمان کنه حق انتخاب سزارین رو نداره و سزارین فقط با مجوز پزشک متخصص و در صورت وجود مشکل یا خطری برای مادر یا جنین امکان پذیره البته این مربوط به NHS  هست و نمی دونم توی بیمارستان های خصوصی که هزینه های زایمان و بیمارستان با مریض هست قانون چیه، احتمالاً اونجا مادر حق انتخاب نوع زایمانش رو داشته باشه ولی هزینه ها اونقدر بالاست که کمتر کسی بیمارستان خصوصی می ره.

در دوره بارداری برای مادر کارت بارداری صادر می شه و با این کارت حتی می شه کارهای دندون پزشکی رو هم رایگان انجام داد ولی همه جا حتی توی داروخونه باید این کارت همراهتون باشه.

کسانی که کم درآمد هستن می تونن با اثبات این موضوع حتی هزینه شیر و میوه هفتگی و حتی هزینه حمل و نقل برای رفتن پیش میدوایف رو در دوره بارداری از دولت بگیرن! اونقدر تغذیه در دوران بارداری مهمه که دولت مادرانی رو که توانایی مالی برای خوردن شیر و میوه ندارن ساپورت می کنه، جزئیاتش رو من نمی دونم ولی توی کتابچه های راهنما که میدوایف به مادر می ده همه چیز توضیح داده شده ( فقط نمی دونم کسی که پول نداره حتی شیر بخره چطور جرأت کرده بچه دار بشه؟ و بیچاره اون بچه ای که قراره توی اینهمه فقر بزرگ بشه هرچند دولت در هر حال ساپورت می کنه ولی مسلماً کافی نیست و این ظلم به اون بچه است ).

بعد از تولد بچه براش ردبوک درست می کنن و به مادر می دن که همیشه همراهش باشه، ردبوک یک دفترچه با جلد قرمزه که توش تمام اطلاعات سلامتی بچه نوشته می شه تا مدتی بعد از تولد بچه از طرف بیمارستان کسانی با عنوان شغلی Health caller به خونه مادر می رن و مرتباً وضعیت سلامتی مادر و نوزاد رو چک می کنن و همه چیز رو توی ردبوک یادداشت می کنن، اندازه گیری قد و وزن نوزاد و نحوه و میزان شیر خوردن و خوابیدنش و اینکه توی روزهای اول دچار زردی نشده باشه جزء چک های همیشگی شونه و البته خود مادر هم هردفعه چک می شه حتی از نظر روحی مواظبن که مادر دچار افسردگی بعد از زایمان نشه و اگر شد دیگه رهاش نمی کنن تا افسردگی برطرف بشه.

برای واکسن های بچه هم چند روز قبل از هر نوبت واکسن یک نامه از بیمارستان به در خونه میاد که خودشون روز و ساعتش رو مشخص کردن، در یک سالگی هم یک تست کلی از روند رشد بچه چه از نظر جسمی و چه هوش به عمل میارن تا اگر مورد مشکوکی وجود داشت فوری به دکتر ارجاع بدن.

در انگلیس برای تولد بچه اول دولت 500 پوند به پدر و مادر بچه می ده اطلاعات کامل توی یکی از کتابچه هایی که میدوایف به مادر می ده نوشته شده من چون برای گرفتنش اقدام نکردم جزئیاتش رو نخوندم و نمی دونم.

چطور باید در انگلیس خونه برای خرید یا اجاره پیدا کنم؟

 اینجا برای خونه پیدا کردن هم می تونید از اینترنت استفاده کنید و هم مستقیم به آژانس های مسکنشون مراجعه کنید که به نظر من اینترنت بهتره چون سریع تر به نتیجه می رسید. عکس خونه ها رو هم براتون روی وبسایت هاشون می ذارن تا راحت تر بتونید تصمیم بگیرید اگر چند مورد رو انتخاب کردید با شماره اون آژانس باید تماس بگیرید و درخواست دیدن اون خونه ها رو بدید معمولاً همون روز به شما وقت نمی دن چون اول باید با مستأجر فعلی هماهنگ کنن و ازش اجازه دیدن بگیرن مگر اینکه خونه خالی باشه و همونجا شما رو می برن، معمولاً خود آژانس ها ماشین دارن و اگر شما ماشین نداشته باشید یکی از کارمندهای خودشون رو مأمور می کنن که شما رو ببرن خونه رو ببینید و برمی گردونن به خود آژانس، ما موقع پیدا کردن خونه دوممون یک بچه شش ماهه داشتیم و اونا اجازه ندادن با بچه سوار ماشینشون بشیم حتی با اینکه کارسیت داشت و گفتن زیر 7 سال خلاف مقرراته برای همین من خودم تنها باهاشون می رفتم برای دیدن خونه ها نمی دونم این قانون همه جاست یا مربوط به بعضی شهرها می شه به هر حال اگر بچه دارید بهتره این رو هم در نظر داشته باشید.

دو تا از معروفت ترین وبسایت ها برای پیدا کردن خونه چه برای اجاره چه برای خرید چه برای شر کردن با دیگران اینا هستن که بانک اطلاعاتی خوبی دارن و اغلب خونه هاشون با عکسه، مشخصات هر خونه رو کامل نوشتن ما خونه خودمون رو با سرچ در اولی پیدا کردیم:

http://www.rightmove.co.uk

http://www.zoopla.co.uk

بازم می تونید توی اینترنت سرچ کنید و وبسایت های مشابه رو پیدا کنید.

بعد از بستن قرارداد خونه رو تر و تمیز و اگر با وسایل باشه مرتب بهتون تحویل می دن و بعد از تموم شدن مدت قرارداد همونطور هم ازتون می خوان چون قبل از تحویل خونه به شما از همه جا حتی دیوارها عکس و فیلم می گیرن و بعد از تموم شدن قرارداد فیلم و عکس ها رو با خونه تطبیق می دن، اگر توی این مدت به خونه آسیب رسونده باشید و یا حتی درست تمیز نکرده باشید جریمه می شید در این زمینه هم سختگیرن.

آیا می تونم در دوره دانشجویی با کار پاره وقت هزینه های تحصیل و زندگیم رو تأمین کنم؟

نه نه اصلاً، به هیچ عنوان با چنین فکر اشتباهی و بدون پشتوانه محکم مالی اقدام به پذیرش گرفتن نکنید، طبق قانون انگلیس هر دانشجو می تونه فقط 10 یا 20 ساعت در هفته کار کنه و بیشتر از این جرم محسوب می شه و اگر متوجه بشن می تونن شما رو از دانشگاه اخراج کنن، وقتی ما اومدیم یعنی سال 2010 هر دانشجو حق کار تا سقف 20 ساعت در هفته رو داشت ولی شنیدم الان همون رو هم به 10 ساعت کاهش دادن ( جزئیاتش رو برای دانشجوهای مقاطع مختلف نمی دونم ) فرض بگیریم 20 ساعت هم که باشه اولاً کار به سختی گیر میاد، توی خود دانشگاه به محض اینکه اعلام نیاز می کنن سریع همه جاها پر می شه این که می گم سریع در عرض چند دقیقه است! تازه اونم کارهای خیلی کوتاهه که اصلاً نمی شه روش حساب کرد بیرون از دانشگاه هم باز کار به سختی پیدا می شه مخصوصاً اگر کسی به زبان هم تسلط نداشته باشه، برفرض هم پیدا بشه درآمدش خیلی پایینه و حتی نمی شه باهاش کرایه خونه رو تأمین کرد چه برسه به شهریه سنگین دانشگاه.

حداقل درآمد در انگلیس در حال حاضر ساعتی 7_6 پونده که باتوجه به فقط 20_10 ساعت کار در هفته رقم پایینی می شه ضمن اینکه یک دانشجو مخصوصاً دانشجوی مقطع سنگین دکتری باید تمام وقتش رو به درس و پروژه هاش اختصاص بده و اگر بخواد همزمان کار هم بکنه و فکرش دائم مشغول کار و پول باشه مسلماً روی کیفیت تحصیلش تأثیر منفی می ذاره بنا براین باید فقط حساب بانکی پر و پیمون داشت و بعد برای اومدن اقدام کرد.

من حجاب دارم برخورد مردم انگلیس با خانم های محجبه چطوره؟

اینجا یک کشور مهاجرپذیر و چند فرهنگیه، شما در خیابون ها افرادی از کشورهای مختلف با رنگ پوست مختلف با پوشش مختلف و با ادیان مختلف رو می بینید ولی کسی به کسی کاری نداره، هر کسی هر طوری که دوست داره لباس می پوشه و زندگی می کنه، اتفاقاً من خودم خیلی خانم های باحجاب رو می بینم که عمدتاً از کشورهای عربی یا آسیایی هستن و حجاب های سفت و سختی هم دارن، لباس های بلند با چیزهایی مثل مقنعه که بلنده می پوشن و بعضی ها برقع یا روبنده هم دارن اما من تا حالا ندیدم کسی با اونا برخورد بدی بکنه حتی کسی بهشون نگاه خیره یا خصمانه ای هم نداره و اونا آزادنه بین مردم راه می رن و توی جامعه هستن، حتی روزهای تعطیل توی خیابون یک عده راحت تبلیغ دینشون رو می کنن و بین اونا مسلمونا هم هستن که قرآن رو با صدای بلند و به دو زبان عربی و انگلیسی برای رهگذرها می ذارن و به هر کسی رد می شه کاتالوگ های مربوط به اسلام رو می دن و کلاً آزادن برای تبلیغ، توی فروشگاه های بزرگ هم محل جداگانه ای برای فروش گوشت و مرغ حلال برای مسلمون ها در نظر گرفته شده. 

گاهی بین کارمندهای یک سازمان یا ارگان یا بیمارستانی می بینم کارمند محجبه هم دارن و حجاب مانع استخدام اونا نشده، اینا مشاهدات شخصی منه و اگر جایی کسی به یک خانم محجبه حمله کرده یا توهین کرده من اطلاعی ندارم و اگر باشه هم جزء استثناهاست، کلاً خیالتون راحت باشه اینجا کسی برای طرز پوشش و زندگی کسی تعیین تکلیف نمی کنه و همه آزادن.

طرز برخورد انگلیسی ها با خارجی ها چطوره؟

بسیار گرم و بامحبتن، من تا حالا فقط ازشون احترام و محبت دیدم، همیشه با لبخند با من صحبت می کنن و خیلی باحوصله هستن، من و همسرم تا به حال کوچکترین برخورد توهین آمیز یا نژادپرستانه از اینا ندیدیم حتی به جرأت می تونم بگم برخوردی که انگلیسی ها با ما دارن رو مردم کشور خودمون به این شکل نداشتن! چرا باید تعریف بیخودی بکنم؟ مگه نفعی به حال من داره؟ نه این واقعیته که ما می بینیم.

این بدیهیه که همه جا همه جور آدم هست بین اینا هم شاید کسانی باشن که فرهنگ برخورد با دیگران یا خارجی ها رو نداشته باشن یا نژادپرست باشن اما اونا استثنا هستن ما که با همین استثناها هم تا حالا برخورد نداشتیم، در یک کلام هرجایی که رفتیم و هرکاری که داشتیم اینا چنان با ادب و محبت و احترام با ما برخورد کردن که احساس کردیم ارباب رجوع خاصی هستیم یا آدم های بسیار مهم و ویژه ای هستیم که اینا منتظر ورود ما بودن! من نمی دونم که آیا این مردم در درونشون یک خوی نژادپرستی هم دارن یا نه؟ اما رفتار بیرونی اینا بسیار زیبا و تحسین برانگیزه البته همینجا این رو هم سریع اضافه می کنم که من هنوز تجربه کار با یک انگلیسی رو نداشتم و نمی دونم توی محیط کاری اینا با خارجی ها چطوری رفتار می کنن شاید قضیه همکار بودن فرق داشته باشه و اون جو زیرآب زنی و رقابت ناسالم بعضیا با همکارهاشون بین اینا هم باشه البته همسر تا به حال از همکارهاش هیچ بدی ندیده ولی این رو تا خودم تجربه نکنم نمی تونم راجع بهش دقیق اظهار نظر کنم.

یک چیزی رو هم قبلاً توی پست هام نوشته بودم اینجا دوباره می گم، در کنار این محبت و خونگرمی انگلیسی ها برای من خیلی خیلی عجیب و ناراحت کننده است که شب ها مخصوصاً شب های تعطیل همین مردم محترم و مؤدب یک دفعه شخصیتشون عوض می شه و کوچکترین اعتنایی به حقوق دیگران نمی کنن، بعضی هاشون می رن مست می کنن و هرموقع شب یا دم دمای صبح که دارن مست برمی گردن خونه با صدای بلند می خندن، جیغ و داد می کنن، سر و صدا می کنن و مزاحم خواب و آسایش دیگران می شن، بارها و بارها خود من با سر و صدای اینا از خواب پریدم اما هیچ کاری نمی شه کرد البته می شه اینطور وقت ها به پلیس زنگ زد یعنی این حق برای ما محفوظه اما چه فایده داره؟ مگه یکی دوتان؟ مگه یک شب و دو شبه؟ این لات ها همیشه هستن و فقط مجبوری تحملشون کنی، پیشنهاد می کنم موقع خرید یا اجاره خونه به این نکته توجه کنید که خونه ای رو انتخاب کنید که نزدیک بارها و کلاب ها نباشه و محل رفت و آمد این جماعت مست و بی فرهنگ هم نباشه، خونه فعلی ما توی یک خیابون پرتردد که شاهراه بین دو خیابون بزرگه واقع شده و خیلی سر و صداشون آزاردهنده است.

شاید اینا هم یک بخش کوچیک و بی فرهنگ از مردم انگلیس باشن و نشه گفت این فرهنگ همه شونه اما متأسفانه کسی معترضشون هم نمی شه، هنوز برام هضم نشده که یک عده تا چه حد می تونن بی فرهنگ و خودخواه باشن که فقط خودشون رو ببینن و چون دلشون می خواد ساعت 4 صبح از خوشی داد بزنن پس به خودشون این حق رو می دن که بی توجه به مردمی که خوابیدن بچه هایی که خواب هستن پیرها و بیمارهایی که احتیاج به خواب و آرامش دارن، این کار رو بکنن و یک محله رو بیدار کنن؟ می شه گفت اینا لات هاشونن، بله در قلب یک کشور متمدن و جهان اولی هم چنین لات هایی هستن ولی در کل غیر از این گروه، ما بسیار این مردم بامحبت رو دوست داریم، لبخندهای گرم و برخورد صمیمانه شون بسیار به ما انرژی مثبت می ده.

آب و هوای این کشور چطوریه؟

آب و هوای اینجا در بیشتر ماه های سال سرد و ابریه و این نقطه ضعف بزرگی نه تنها برای انگلیس که برای بیشتر نقاط اروپاست. به نظر من آب و هوا نقش پررنگی توی زندگی آدم ها داره روزهای آفتابی آدم پرانرژی و شاده ولی روزهای سرد و ابری با خودش بی تحرکی و دلتنگی میاره ممکنه شما هم مثل من عاشق هوای بارونی باشید اما وقتی بیش از حد شد دیگه خسته کننده می شه و دلتون برعکسش رو می خواد.

انگلستان یک جزیره است بنابراین به علت اینکه دور تا دورش رو آب گرفته آب و هوای شرجی داره اما شما عملاً شرجی بودنش رو احساس نمی کنید چون هوا بیشتر اوقات سرده، شرجی بودن توی هوای گرمه که خودش رو نشون می ده و البته از اونجایی متوجه رطوبت بالا می شید که لباس هایی رو که می شورید بعد از دو سه روز هنوز کاملاً خشک نشدن! مخصوصاً توی پاییز و زمستون.

اینجا یک کشور دو فصله فقط بهار داره و پاییز، نه از تابستون های داغ ایران خبری هست و نه از زمستون های یخ بندون و سرمای خیلی شدید. حداکثر دما توی تابستون حدود 28 درجه است ( امسال تابستون چند روزی لندن 30 درجه شد که خیلی برامون عجیب بود! ) و حداقل دما در اوج روزهای سرد زمستون فقط 4_3 درجه زیر صفره البته هرچه به طرف شمال می ریم و به اسکاتلند نزدیک تر می شیم دمای هوا سردتر می شه اما باز هم به پای جایی مثل کانادا و اون یخبندونی های معروفش نمی رسه کلاً هوای اینجا نه داغ می شه نه خیلی یخبندون اما در عوض به غیر از دو سه ماه تابستون بقیه ماه های سال همیشه درجاتی از سرما رو با خودشون دارن و اگر مثل من سرمایی هستید زیاد نمی تونید با لباس خنک و تابستونی بیرون برید، جالبه اینجا حتی توی تابستون هم باز بعضیا رو با کاپشن یا لباس گرم می بینید!

زبان من زیاد خوب نیست اگه بیام توی محیط انگلیسی زبان می تونم سریع زبان رو یاد بگیرم؟ 

یک جمله معروف بین خیلی از ایرانی ها هست که اگه توی محیط انگلیسی زبان زندگی کنی 6 ماهه زبانت راه می افته!!! من نمی دونم این تصور اشتباه رو کی بین مردم باب کرده؟ 6 ماهه؟!!! اصلاً اینطور نیست به هیچ عنوان به چنین تصور غلطی اعتماد نکنید و زبان آموزی رو نذارید برای بعد از مهاجرت.

توی محیط انگلیسی زبان آدم حداکثر می تونه اشکالات لهجه ای یا گرامری رو برطرف کنه یا می شه متوجه شد که مثلاً از بین چند تا کلمه مترادف که یک معنی می دن در فلان موقعیت خاص باید از کدومشون استفاده کرد و این یعنی شما باید از قبل زبان بلد باشید تعداد کلمه های کاربردی که از قبل یاد گرفتید زیاد و در حد قابل قبول باشه، گرامر رو تا حدی آموخته باشید تا اینجا بتونید آموخته های قبلی تون رو تصحیح یا تکمیل کنید اما اینجا جای شروع یادگیری نیست و زندگی به این شکل خیلی مشکل و غیر قابل تحمل می شه.

فرص بگیرید کسی ابتدایی ترین جملات رو هم ندونه و با تکیه بر همین تصور که میاد اینجا و بعد یاد می گیره از کشور خارج بشه، خوب از همون فرودگاه باید بتونه با دیگران حرف بزنه و حرف هاشون رو متوجه بشه، باید بتونه بلافاصله بعد از رسیدن کارهایی مثل اجاره خونه، باز کردن حساب بانکی، رفتن به اداره پلیس برای دریافت کارت شناسایی، دکتر رفتن، خرید و … انجام بده و همه اینا نیاز به دانستن زبان داره نکنه چنین شخصی می خواد 6 ماه اینجا باشه و هیچ کاری نکنه و انجام چنین کارهایی رو بذاره برای بعد از یادگیری زبان؟! 

توجه داشته باشید که داشتن نمره آیلتس یا تافل به معنی زبان دانستن نیست اون فقط یک امتحانه و ممکنه کسی فقط با دانستن تکنیک های تست زدن بتونه نمره خوبی بگیره برای همین خیلی ها ممکنه نمره زبان قابل قبولی برای اپلای رشته یا کاری که می خوان بگیرن اما نتونن درست و روون صحبت کنن یا حرف ها رو درست متوجه بشن مخصوصاً باید توجه داشت که به چه کشوری دارن می رن و لهجه مردم اون کشور و اون شهر خاص مقصد اونا چطوریه، لهجه هم خیلی مهمه جدی بگیریدش.

در ایران کلاس زبان رفتن از هر نظر بهتره، هم از نظر هزینه که خیلی خیلی کمتر از کالج های زبان اینجاست هم از نظر اینکه اونجا چون هنوز فشاری برای یادگیری سریع وجود نداره شخص با آرامش خاطر بیشتری می تونه زبان بخونه اما اینجا ضمن اینکه باید هزینه خیلی زیادی رو برای یک ترم بده فشارهای ناشی از اینکه الان توی محیط هستم و باید هرچه زودتر زبان یاد بگیرم هم روی روح و روان زبان آموز سنگینی می کنه و براش استرس ایجاد می کنه.

برای اطلاع از هزینه ها باید بگم من اینجا از یکی از کالج های زبان پرسیدم فول اکدمیک یر این کالج که شامل 35 هفته و هفته ای 21 ساعت برای هر 4 تا اسکیل هست با تخفیف 10 درصدی که خودشون دادن می شه 4200 پوند که به ارزش پوند در حال حاضر می شه حدود 21 میلیون تومن!!! در ایران بهترین کلاس های زبان رو هم که برید یک بیستم این مقدار رو هم برای دو ترم پرداخت نمی کنید، خوب چه کاریه کسی بیاد اینجا 20_10 برابر پول برای دو ترم کالج هزینه کنه؟! تازه ممکنه به دو ترم هم زبانش راه نیفته و نیاز به ثبت نام دوباره داشته باشه.

من قیمت کالج نزدیک خونه خودمون رو گفتم نمی دونم بقیه جاها یا بقیه شهرها چنده ولی به نظرم همه جا کم و بیش همینقدر می گیرن حالا بسته به خود کالج یا شهر ممکنه یکمی بالاتر یا پایین تر بشه البته توی این کالج می شه فقط دو اسکیل رو برای یک ترم برداشت و هزینه اش هم کمتره ولی در هر صورت نسبت به ایران باز هم زیاد می شه، اگر می خواید دقیق تر بدونید بهتره خودتون اسم کالج های مورد نظرتون رو سرچ کنید و شرایط ثبت نام و هزینه هاشون رو ببینید.

جان کلام اینکه زبان رو جدی بگیرید و تا در ایران هستید از هر فرصتی برای یادگیری استفاده کنید، خود من جاهایی مثل مطب دکتر یا توی تاکسی یا قطار یا آرایشگاه و … فیش های کلماتم همراهم بود و از وقت های پرت زیادی برای حفظ کلمات استفاده کردم.

برای تقویت اسپیکینگ و لیسنینگ هم تا می تونید فیلم ببینید، فیلم فیلم فیلم … تأثیرش شاهکاره و شما رو با جملات یا اصطلاحات مورد نیاز روزمره به همراه تلفظ درست آشنا می کنه.

در انتها باید بگم بعضی از دوستان گویا فراموش کردن منم یک آدم معمولی هستم که فقط دارم اینجا زندگی می کنم و قرار نیست در مورد هر چیزی اطلاعات داشته باشم خیلی از کامنت های خصوصی که گرفتم محتواش این بوده که من پزشک/ مدرس زبان/ پرستار/ مهندس عمران/ آرایشگر و … هستم بازار کار اونجا برای رشته من چطوره؟!! 

آخه من از کجا بدونم؟! توی پروفایلم هم نوشتم که مشاور نیستم و زندگی شخصی خودم رو اینجا دارم اما بعضی ها بی توجه به اونچه که در پروفایل نوشتم بازم از این قبیل سؤالات می پرسن! خدا رو شکر امروزه دیگه اینترنت هست و هر کسی می تونه خودش برای کارش و شرایط کاری در کشورها و شهرهای مختلف سرچ کنه و اطلاعات به دست بیاره.

یا مثلاً می پرسن به نظرت من بیام اونجا برای زندگی پشیمون نمی شم؟! اینم از اون سؤالا بود … من خودم هم هنوز به نتیجه قطعی نرسیدم که بهتره برای همیشه اینجا زندگی کنم یا برگردم ایران یا برم یک کشور دیگه؟ اینقدر قضیه پیچیده است و به عوامل زیادی بستگی داره که آدم برای خودش هم نمی تونه درست تصمیم گیری کنه بعد چطور در مورد کسی که نمی شناسم و نمی دونم روحیاتش و توانایی هاش چقدره و شرایط زندگیش در ایران چطوریه و اگر اینجا بیاد شرایط زندگیش چطوری می شه، می تونم نظر بدم؟!

در مورد قوانین مهاجرتی هم خیلی ها از من پرسیدن که با توجه به اینکه هر از چند گاهی توی این قوانین تغییراتی هرچند کوچیک داده می شه بهتره جدیدترین قوانین رو هر کسی خودش از وب سایت هوم آفیس بخونه، اینجا هر اطلاعاتی که راجع به انواع مهاجرت انواع ویزاها، مدارک لازم و … هست شرح داده شده، ما خودمون هم با مراجعه به این وبسایت و بدون کمک گرفتن از کسی تونستیم ویزای دوممون رو بگیریم.

 راستی توجه داشته باشید که به حرف وکیل ها یا مشاورهایی که در ایران در زمینه مهاجرت یا تحصیل در خارج کشور مشاوره می دن اعتماد کامل نکنید چون معمولاً اطلاعاتشون رو  آپدیت نمی کنن. من خودم وقتی ایران بودم برای گرفتن اولین ویزام نزدیک بود به خاطر بی اطلاعی مشاورم در مورد یک زمینه مهم ویزام ریجکت بشه فقط شانس آوردم و به خیر گذشت، تازه اون موقع 700 پوند پول بی زبون رو هم بهشون داده بودم اما نه اطلاعاتشون کامل بود و نه دقیقاً می رفتن سر اصل مطلب، برای یک ویزای همراه که آسون ترین نوع ویزاست به من کلی مدرک و سندهای عجیب و غریب گفته بودن که باید آماده کنم در حالی که اصلاً نیازی به اونا نبود و فقط من رو آشفته تر و مضطرب تر می کرد به عمد این کار رو کرده بودن که هیچ بهانه ای برای رد درخواست ویزام به دست آفیسر مربوط نیفته ولی این شد دلیل؟ اگر به آسمون ریسمون جمع کردن بود که خودم هم می تونستم هرچی به ذهنم رسید حتی اگر ربطی به مدارکم نداشت رو جمع کنم و بذارم توی پاکت و بدم سفارت! کم مونده بود سند ملکی جد بزرگوارم رو هم از من طلب کنن! مثلاً یکی از چیزهایی که از من خواستن این بود که باید غیر از همسرم یک ساپورتر مالی داشته باشم که توی حساب بانکیش حداقل 80_70 میلیون داشته باشه اونم پول در گردش و تازه بیشتر از 6 ماه هم از افتتاح حسابش گذشته باشه! واقعاً اون موقع سر این چیزا کلی استرس می گرفتم و فکر می کردم ویزام به طور قطع رد می شه در حالی که بعد فهمیدیم ساپورتر من فقط همسرمه و حساب بانکی خودش با مبلغی خیلی کمتر از این برای سفارت کافیه و نیاز به ساپورتر دیگه ای ندارم، نمی دونم این چیزا رو از کجا در می آوردن و به خورد مراجعه کننده ها می دادن؟! همون موقع هم بخش مشاوره ویزای دانشگاه به همسرم که زودتر از من اومده بود گفته بود اینهمه مدرک نامرتبط برای چیه؟ اصلاً چنین چیزهایی لازم نیست، خلاصه که من دل خوشی از این مشاورها ندارم اما اگر شما شخص قابل اعتمادی می شناسید و می دونید اطلاعاتش کامل و به روزه و از طرفی هم پول کلان و اضافه! دارید بد نیست با اون ها هم مشورت کنید مخصوصاً اگر حوصله خوندن دقیق این وبسایت رو ندارید.

مطلب دیگه در مورد بسته بودن سفارت های دو کشور و مشکل شدن کارهای کنسولی ایرانیان مقیم انگلستانه، البته در حال حاضر خوشبختانه یک ساختمون کوچیکی رو در خیابون کنزینگتون لندن به انجام کارهای کنسولی ایرانی ها اختصاص دادن و فعلاً ایرانی های عزیز ساکن انگلیس می تونن به اونجا مراجعه کنن، آدرسش هم اینه اما قبل از رفتن باهاشون تماس بگیرین تا مطمئن بشین هنوز هم همونجا هستن:

50Kensington Court

London

W8  5DB

5225  7937  020

0824  7361  020

0825  7361  020

8575  8882  020

خوب اینا کل اطلاعاتی بود که من با زندگی در این کشور به دست آوردم و بیشتر از این چیزی ندارم بگم البته این پست به مرور ممکنه تکمیل بشه چون هرچه بیشتر بگذره آدم تجربه بیشتری به دست میاره اما اگر جواب سؤالاتتون توی این پست نبود به این معنیه که منم چیزی در موردش نمی دونم، بد نیست وبسایت اپلای ابراد رو هم بهتون معرفی کنم اونجا توی تالار مربوط به انگلستان می تونید با خیلی از کسانی که اطلاعات به روز و خوبی دارن ارتباط برقرار کنید و سؤالاتتون رو مطرح کنید.

از تمام دوستان ساکن انگلستان می خوام اگر اطلاعات دیگه ای در هر زمینه ای دارن توی کامنت های این بخش برای خواننده ها بذارن پیشاپیش از کمک همگی ممنونم.

برای نوشتن این پست بیشتر از یک ماه وقت گذاشتم و خیلی فکر کردم تا چیزی از قلم نیفته و تیکه تیکه نوشتمش امیدوارم به دردتون بخوره اگر اطلاعات این پست براتون مفید بود لطفاً برام بنویسید دوست دارم بدونم چقدر تونستم به دیگران کمک کنم.

امی

7 ژانویه 2014

___________________________________________

قسمت های زیر بعداً به این پست اضافه شده:

یکی از اتفاقاتی که در خونه های انگلیس به دلیل قدیمی بودن و رطوبت هوا می افته اینه که روی دیوارها یا توی حموم گاهی کپک های سیاه می زنه که برای سلامتی خیلی بده و ممکنه تولید آسم یا ناراحتی های پوستی و تنفسی کنه. ما وقتی تازه اومده بودیم نمی دونستیم باید با اینا چکار کنیم و کلی توی اینترنت گشتیم تا متوجه شدیم اسپری های مخصوصی برای پاک کردن اینا وجود داره تحت عنوان « مولد اند میلدو ریموور ».

 خونه قبلی هم به دلیل قدیمی بودن هرچند داخلش رو بازسازی کرده بودن اما به طرز خیلی بدی مولد یا همون کپک زد و یک اسپری کامل رو برای شستشوی دیوارها استفاده کردیم. این خونه فعلی چون قدمت کمتری داره مولد نداشت اما چند روز گذشته یهو بخشی از دیوار حموم شروع کرد به سیاه شدن و ظرف سه چهار روز کلی پیشروی کرد. منم این اسپری رو خریدم و از شرش راحت شدم، برند دیتول رو هم بهتون پیشنهاد می کنم که خیلی باکیفیته:

این محصول ( با برندهای مختلف ) رو همه فروشگاه ها دارن اما اگر می خواید اینترنتی خرید کنید توی ایبی یا آمازون عبارت « Mould and Mildew Remover » رو سرچ کنید.

Article source: http://weineurope.blogsky.com/1392/10/17/post-945/

               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه /اورجینال آموزش طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه /اورجینال طراحی آشپزخانه و دکوراسیون - جدید و دارای گارانتی - اورجینال نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه+10000مد جدید و زیبای کابینت - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     

نحوه طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه توسط نرم افزار 2020 Design به شیوه تصویری

نحوه طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه توسط نرم افزار 2020 Design به شیوه تصویری

طراحی آشپزخانه و دکوراسیون

محبوب ترین نرم افزار طراحی کابینت و آشپزخانه در ایران به صورت 3 بعدی

     
13,900 تومان خرید آموزش طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه /اورجینال 13,900 تومان خرید آموزش طراحی کابینت و دکوراسیون آشپزخانه /اورجینال 25,000 تومان خرید طراحی آشپزخانه و دکوراسیون  - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه+10000مد جدید و زیبای کابینت  - جدید و دارای گارانتی - اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
نرم افزارهای طراحی داخلی آشپزخانه وکابینت - جدید و دارای گارانتی - اورجینال نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه - جدید و دارای گارانتی - اورجینال طرح های متنوع کابینت آشپزخانه و MDF - جدید و دارای گارانتی - اورجینال بسته طلایی و جامع آشپزی در ده عدد دی وی دی - جدید و دارای گارانتی
     

نرم افزارهای طراحی داخلی آشپزخانه وکابینت

مناسب برای تمامی کابینت سازان و طراحان داخلی و معماران ایران زمین

*چیدمان آشپزخانه بصورت کاملا مدرن برای خانمهای سرآشپز و دوستدار طراحی مدرن

مجموعه بزرگ آموزش آشپزی به زبان فارسی
آموزش طبخ انواع غذای های ایرانی و خارجی

     
25,000 تومان خرید نرم افزارهای طراحی داخلی آشپزخانه وکابینت  - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه  - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید طرح های متنوع کابینت آشپزخانه و MDF  - جدید و دارای گارانتی - اورجینال 25,000 تومان خرید بسته طلایی و جامع آشپزی در ده عدد دی وی دی - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل آشپزی FOOD SAFARI - جدید و کامل - اورجینال آموزش پرورش قارچ به همراه آموزش آشپزی با قارچ/اورجینال 9 سی دی - جدید و دارای گارانتی کاملترین مجموعه آموزش کامل آشپزی ایرانی - جدید و دارای گارانتی بیش از 100.000 طرح کابینت آشپزخانه +نرم افزار MDF 3dvd - جدید و دارای گارانتی
     

آموزش کامل آشپزی FOOD SAFARI

آموزش ویدیویی و تصویری به همراه جزوات آموزشی

با این مجموعه شما هنر آشپزی ایرانی را در منزل و به راحتی میاموزید

حاوی صدها طرح متنوع از کابینت های آشپزخانه و مکان قرارگیری آشپزخانه

     
25,000 تومان خرید آموزش کامل آشپزی FOOD SAFARI - جدید و کامل - اورجینال 25,000 تومان خرید آموزش پرورش قارچ به همراه آموزش آشپزی با قارچ/اورجینال 9 سی دی  - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید کاملترین مجموعه آموزش کامل آشپزی ایرانی - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید بیش از 100.000 طرح کابینت آشپزخانه +نرم افزار MDF 3dvd - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
دایره المعارف آشپزی و شیرینی پزی - جدید و دارای گارانتی آموزش آشپزی شیرینی پزی وپخت ماهی - جدید و دارای گارانتی آموزشی کشت صیفی جات گلخانه ای و آشپزی بانوان با قارچ - جدید و دارای گارانتی نسخه (2)-آموزش آشپزی ایرانیان - جدید و دارای گارانتی
     

کتاب جامع آشپزی، شیرینی پزی و سفره آرایی

پخت انواع شیرینی و شکلات برای کودکان خود و سفره آرایی و...

به زبان فارسی

ورژن جدید به زبان فارسی -معادل ده سیدی

     
25,000 تومان خرید دایره المعارف آشپزی و شیرینی پزی - جدید و دارای گارانتی 25,000 تومان خرید آموزش آشپزی شیرینی پزی وپخت ماهی - جدید و دارای گارانتی 18,000 تومان خرید آموزشی کشت صیفی جات گلخانه ای و آشپزی بانوان با قارچ  - جدید و دارای گارانتی 15,000 تومان خرید نسخه (2)-آموزش آشپزی ایرانیان - جدید و دارای گارانتی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه - جدید و دارای گارانتی آشپزی در 15 دقیقه{پارت2} /اورجینال آشپزی در 15 دقیقه{پارت2} /اورجینال آشپزی در 15 دقیقه{پارت2} /اورجینال
     

همراه با گارانتی

برترین مجموعه آشپزی دنیا

برترین مجموعه آشپزی دنیا

برترین مجموعه آشپزی دنیا

     
15,000 تومان خرید نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه - جدید و دارای گارانتی 18,800 تومان خرید آشپزی در 15 دقیقه{پارت2} /اورجینال 18,800 تومان خرید آشپزی در 15 دقیقه{پارت2} /اورجینال 19,900 تومان خرید آشپزی در 15 دقیقه{پارت2} /اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آشپزی در 15 دقیقه{پارت1} /اورجینال آشپزی در 15 دقیقه{پارت1} /اورجینال نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه+10000مد جدید و زیبای کابینت /2دی وی دی / اورجینال ژورنال کابینت آشپزخانه و MDF/اورجینال
     

برترین مجموعه آشپزی دنیا

برترین مجموعه آشپزی دنیا

فارسی / اورجینال/2 دی وی دی

1 دی وی دی اورجینال

     
18,800 تومان خرید آشپزی در 15 دقیقه{پارت1} /اورجینال 18,800 تومان خرید آشپزی در 15 دقیقه{پارت1} /اورجینال 13,600 تومان خرید نرم افزار طراحی کابینت آشپزخانه+10000مد جدید و زیبای کابینت /2دی وی دی / اورجینال 12,000 تومان خرید ژورنال کابینت آشپزخانه و MDF/اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
چگونه برای آشپزخانه خود کابینت بسازیم؟(اورجینال) آموزش طراحی دکوراسیون داخلی کابینت و آشپزخانه اورجینال کابینت آشپزخانه، دکوراسیون آشپزخانه محصول شرکت ARYAN آمریکا/اورجینال نرم افزارهای طراحی داخلی آشپزخانه وکابینت
     

چگونه برای آشپزخانه خود کابینت بسازیم؟(اورجینال)

آموزش طراحی دکوراسیون داخلی / کابینت و آشپزخانه اورجینال

کلیه محصولات این فروشگاه دارای خدمات پشتیبانی میباشد .

نرم افزارهای طراحی داخلی آشپزخانه وکابینت

     
9,200 تومان خرید چگونه برای آشپزخانه خود کابینت بسازیم؟(اورجینال) 12,000 تومان خرید آموزش طراحی دکوراسیون داخلی  کابینت و آشپزخانه اورجینال 11,300 تومان خرید کابینت آشپزخانه، دکوراسیون آشپزخانه محصول شرکت ARYAN آمریکا/اورجینال 22,000 تومان خرید نرم افزارهای طراحی داخلی آشپزخانه وکابینت
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
طرح های متنوع کابینت آشپزخانه و MDF بسته طلایی و جامع آشپزی در ده عدد دی وی دی - اورجینال آموزش کامل آشپزی FOOD SAFARI آموزش پرورش قارچ به همراه آموزش آشپزی با قارچ/اورجینال 9 سی دی
     

*چیدمان آشپزخانه بصورت کاملا مدرن برای خانمهای سرآشپز و دوستدار طراحی مدرن

مجموعه بزرگ آموزش آشپزی به زبان فارسی
آموزش طبخ انواع غذای های ایرانی و خارجی

آموزش کامل آشپزی FOOD SAFARI

آموزش ویدیویی و تصویری به همراه جزوات آموزشی

     
24,000 تومان خرید طرح های متنوع کابینت آشپزخانه و MDF 20,000 تومان خرید بسته طلایی و جامع آشپزی در ده عدد دی وی دی - اورجینال 20,000 تومان خرید آموزش کامل  آشپزی FOOD SAFARI 20,000 تومان خرید آموزش پرورش قارچ به همراه آموزش آشپزی با قارچ/اورجینال 9 سی دی
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
آموزش کامل آشپزی و سفره آرایی کاملترین مجموعه آموزش کامل آشپزی ایرانی - اورجینال بسته طلایی بانوان ( آموزش کامل تصویری خیاطی بافتنی آشپزی روبان دوزی سفره آرایی و ... ) - اورجینال بیش از 100.000 طرح کابینت آشپزخانه +نرم افزار MDF 3dvd
     

جامع ترین مرجع آموزش آشپزی انواع غذاهای ایرانی و فرنگی و انواع سالاد و دسرو...

با این مجموعه شما هنر آشپزی ایرانی را در منزل و به راحتی میاموزید

معادل 32 سی دی
تصویری
به زبان ساده

حاوی صدها طرح متنوع از کابینت های آشپزخانه و مکان قرارگیری آشپزخانه

     
20,000 تومان خرید آموزش کامل آشپزی و سفره آرایی 20,000 تومان خرید کاملترین مجموعه آموزش کامل آشپزی ایرانی - اورجینال 20,000 تومان خرید بسته طلایی بانوان ( آموزش کامل تصویری خیاطی بافتنی آشپزی روبان دوزی سفره آرایی و ... ) - اورجینال 24,000 تومان خرید بیش از 100.000 طرح کابینت آشپزخانه +نرم افزار MDF 3dvd
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
کدبانوی ایرانی(آشپزی-شیرینی پزی-سفره آرایی و خیاطی) - اورجینال کابینت آشپزخانه محصول شرکت IKEIA /اورجینال/ مرجع کامل آموزش آشپزی و سفره آرایی مجموعه نرم افزارهای طراحی آشپزخانه کابینت دکور(3بعدی)/اورجینال
     

با این مجموعه دیگر نیازی به کلاس و آموزش خصوصی نیست

بیش از 10.000 طرح

جامع ترین مرجع آموزش آشپزی انواع غذاهای ایرانی و فرنگی و انواع سالاد و دسر

بهمراه نرم افزار نقشه کشی سریع با کارایی سریع و آسان

     
20,000 تومان خرید کدبانوی ایرانی(آشپزی-شیرینی پزی-سفره آرایی و خیاطی) - اورجینال 15,300 تومان خرید کابینت آشپزخانه محصول شرکت IKEIA /اورجینال/ 14,000 تومان خرید مرجع کامل آموزش آشپزی و سفره آرایی 9,900 تومان خرید مجموعه نرم افزارهای طراحی آشپزخانه کابینت دکور(3بعدی)/اورجینال
     
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code